120k views
2 votes
10 oranges cost $7.50. What is the unit rate?​

User Clarise
by
5.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$0.75

Explanation:

You need to do 7.5 divided by 10 becuse you need to find the cost per one

User Ceinmart
by
5.6k points
4 votes
The unit rate is 75¢. 7.50 divided by 10 (oranges) is the $0.75 or 75¢
User Jdgower
by
5.5k points