148k views
0 votes
A ten pound sack of flour costs $8 how much does 40 pounds cost?​

2 Answers

4 votes

Answer:

$32

Explanation:

If a 10 pound sack costs $8, we know that the sacks must cost $8 for 10 pounds.

With this knowledge, we have to multiply 4 and 8.

Multiply

4x8=32

32

User Keith McNulty
by
7.5k points
2 votes
The answer is $32

$8 = 10lb
8x4 = $32 and 40lbs
User Bastiaan
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories