168k views
3 votes
Using the equation for for Newton's Second law, F=ma, solve the following problem. You have been given an object with a mass of 6g and an acceleration of 2 m/s2, what is the force?

Group of answer choices
A. 12N

B. 3N

C. 8N

D. 120N

1 Answer

0 votes

Answer:

F = 0.012 N

Step-by-step explanation:

Given that,

Mass of the object, m = 6 g

Acceleration, a = 2 m/s²

1 kg = 1000 grams

6 g = 0.006 kg

Force, F = ma

So,


F=0.006\ kg* 2\ m/s^2\\F=0.012\ N

So, the force is 0.012 N.

User Kjir
by
6.7k points