menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 4 pairs of insulated gloves costs $31.16. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.
asked
Nov 2, 2021
128k
views
5
votes
A package of 4 pairs of insulated gloves costs $31.16. What is the unit price of the pairs of gloves?
The unit price is $ per pair of gloves.
Mathematics
high-school
Hzap
asked
by
Hzap
5.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
$7.79 per pair of gloves
Explanation:
divide
31.16÷ 4 = 7.79
Ivan Bolnikh
answered
Nov 7, 2021
by
Ivan Bolnikh
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org