128k views
5 votes
A package of 4 pairs of insulated gloves costs $31.16. What is the unit price of the pairs of gloves?

The unit price is $ per pair of gloves.

User Hzap
by
5.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$7.79 per pair of gloves

Explanation:

divide

31.16÷ 4 = 7.79

User Ivan Bolnikh
by
5.7k points