119k views
1 vote
15. A car going 12.34 m/s comes to a stop in 5.6m. What is its acceleration?

Please help!

User Mikelle
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Step-by-step explanation:

v = u - at

0 = 12.34 - a * 5.6

Acceleration = 12.34 / 5.6 = 2.2 m/sec^2

User Jovany
by
6.5k points