164k views
3 votes
What is the unit price for one CD if 3 CDs cost $30.00? O $9.00 O $8.00 O$10.00 O$9.50​

1 Answer

14 votes

Answer:

(C) 10.00 dolllars

Explanation:

To find the unit price, we have to divide the amount of items by the total cost, and that's our answer. So here, 30.00 divided by 3 = 10.00.

Hence, your answer is $10.00

User Thomas Gatt
by
4.2k points