menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What pressure, in atm, is required to reduce 60.0 mL of a gas at standard conditions to 10.0 mL at a temperature of 25.0 °C?
asked
May 4, 2023
29.0k
views
11
votes
What pressure, in atm, is required to reduce 60.0 mL of a gas at standard conditions to
10.0 mL at a temperature of 25.0 °C?
Chemistry
high-school
Rolevax
asked
by
Rolevax
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
11
votes
P1=1atm
V1=60mL
V2=10mL
P2=?
P2=P1*V1/V2
=1*60/10
=6 atm#
Right Of Zen
answered
May 10, 2023
by
Right Of Zen
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Other Questions
Compare and contrast an electric generator and a battery??
How do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Can someone complete the chemical reactions, or write which one do not occur, and provide tehir types? *c2h4+h2o *c3h8 + hcl *c2h2+br2 *c4h10+br2 *c3h6+br2
As an object’s temperature increases, the ____________________ at which it radiates energy increases.
Why is gold preferred as a superior metal over silver and bronze?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org