55.4k views
0 votes
Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

1 Answer

0 votes
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
User Tikkaty
by
7.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories