176k views
3 votes
Crich Corporation uses direct labor-hours in its predetermined overhead rate. At the beginning of the year, the estimated direct labor-hours were 22,060 hours and the total estimated manufacturing overhead was $560,324. At the end of the year, actual direct labor-hours for the year were 22,000 hours and the actual manufacturing overhead for the year was $560,324. Overhead at the end of the year was: (Do not round intermediate calculations.) Multiple Choice $1,524 underapplied $1,574 underapplied $1,524 overapplied $1,574 overapplied

1 Answer

6 votes

Answer:

$1,524 underapplied

Step-by-step explanation:

Predetermined overhead rate = Estimated Manufacturing Overhead ÷ Estimated Activity.

= $560,324 ÷ 22,060

= $25.40

Applied Overheads = Predetermined overhead rate × Actual Activity

= $25.40 × 22,000

= $558,800

Where,

Actual Overheads are $560,324 (given)

Conditions :

If Actual Overheads > Applied Overheads, we say overheads are under-applied and if Actual Overheads < Applied Overheads, we say that overheads are over-applied.

Therefore ,

In our case, Actual Overheads : $560,324 > Applied Overheads : $558,800. Overheads have been under-applied by $1,524 ($560,324 - $558,800).

User Aviro
by
6.8k points