Answer:
$1,524 underapplied
Step-by-step explanation:
Predetermined overhead rate = Estimated Manufacturing Overhead ÷ Estimated Activity.
= $560,324 ÷ 22,060
= $25.40
Applied Overheads = Predetermined overhead rate × Actual Activity
= $25.40 × 22,000
= $558,800
Where,
Actual Overheads are $560,324 (given)
Conditions :
If Actual Overheads > Applied Overheads, we say overheads are under-applied and if Actual Overheads < Applied Overheads, we say that overheads are over-applied.
Therefore ,
In our case, Actual Overheads : $560,324 > Applied Overheads : $558,800. Overheads have been under-applied by $1,524 ($560,324 - $558,800).