Hey there!
If 5 gallons cost 8.00, we will need to divide to find the amount of 1 gallon each.
$
So that means that each gallon was $1.60. So the answer to your question is:
Hope this helps!
Answer:
1. $1.60
2. gallon
Explanation:
Each gallon of lemonade would cost $1.60.
The rate is $1.60 per gallon.
Hope it helps!
5.8m questions
7.5m answers