45.2k views
5 votes
A package of 6 pairs of insulated socks costs $34.14. What is the unit price of the pairs of socks?​

2 Answers

2 votes

Answer:

$5.69

Explanation:

34.14/6

=5.69

The unit price of the pairs of socks are $5.69.

User Gdahlm
by
5.1k points
2 votes

Answer:


\boxed {\tt \$5.69 \ per \ pair}

Explanation:

We want to find the unit price for the insulated socks, or the price per pair of insulated socks. To find the unit price, we must divide the cost by the pairs of socks.


unit \ price =(cost)/(pairs)

We know that it costs $34.14 for 6 pairs of socks.


unit \ price =(\$34.14)/(6 \ pairs)

Divide.


unit \ price = \$5.69 / pair

The unit price is $5.69 per pair of insulated socks.

User Nimir
by
5.6k points