Answer:
![\boxed {\tt \$5.69 \ per \ pair}](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/qeiji56bulp2tjd2zbmbonxsx04c4to9ta.png)
Explanation:
We want to find the unit price for the insulated socks, or the price per pair of insulated socks. To find the unit price, we must divide the cost by the pairs of socks.
![unit \ price =(cost)/(pairs)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/gpfw2eqnesyhsczjyrfz8t7gb49zcx7ybe.png)
We know that it costs $34.14 for 6 pairs of socks.
![unit \ price =(\$34.14)/(6 \ pairs)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/hluzq2s6xrxh63vrnwpojbo0h8v11xlnhf.png)
Divide.
![unit \ price = \$5.69 / pair](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/mqopdmwhwfe3z2853pc4juvqqykhmiw715.png)
The unit price is $5.69 per pair of insulated socks.