92.4k views
0 votes
This question. Help?

This question. Help?-example-1
User Minty
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

A: venti has a better unit rate at .2275 cents per ounce

B: to get the unit rate you divide the cost by the number of ounces.

Explanation:

tall = .2958 cents per ounce

grande = .2656 cents per ounce

venti = .2275 cents per ounce

User David Williames
by
8.5k points