137k views
0 votes
Jill had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10 left. How much did each pencil cost? *

1 Answer

4 votes

Answer:

Jill spent $14 dollars on 7 pencils

Explanation:

Of the $24, she has $10 left, therefore, she spent $14 on the 7 pencils. You can tell now how much each pencil cost, since 7 goes into 14, 2 times. The answer is the cost for each pencil= $2.

User Cbst
by
5.4k points