156k views
4 votes
A 9-ounce box of strawberry gelatin costs $0.90, and a 6-ounce box costs $0.42. What is the difference in

cost (per ounce) between the larger and the smaller boxes?

2 Answers

3 votes

Answer:

0.17

Explanation:

User Lee Louviere
by
4.8k points
3 votes

Answer:

0.16 per ounce

Explanation:

0.16 + 0.42 = 0.58, 0.58 + 0.16 = 0.74, 0.74 + 0.16 = 0.90

User Ivnhal
by
4.5k points