76.8k views
5 votes
A home has three bedrooms, 2 baths, a pool, and an attached workshop. The asking price is $ 450,000; the square footage is 2,255 sq ft. What is the price per square foot?

User Jandersson
by
5.4k points

1 Answer

12 votes

Answer:

$ 199.56 per sq ft

Explanation:

price / ft^2 = 450 000 / 2255 = 199.56

User Ninapavlich
by
4.9k points