70.5k views
5 votes
Which store has the better buy? 6 cans for $5 or 8 cans $9

User Abhuse
by
8.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

8 cans for $9

Explanation:

User John Dorner
by
7.8k points
7 votes

Answer:

6 cans for $5

Explanation:

5÷6=.83 making it 83 cents a can

9÷8=1.13 making it $1.13 a can

User Hradac
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories