70.5k views
5 votes
Which store has the better buy? 6 cans for $5 or 8 cans $9

User Abhuse
by
5.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

8 cans for $9

Explanation:

User John Dorner
by
4.9k points
7 votes

Answer:

6 cans for $5

Explanation:

5÷6=.83 making it 83 cents a can

9÷8=1.13 making it $1.13 a can

User Hradac
by
4.9k points