90.0k views
2 votes
If 5 cans of chocolate coated ants cost $12.31 how much would one can cost ?

2 Answers

4 votes

Answer: $2.46

Explanation:

If 5 cans = $12.31 then you divide that by 5 and get 2.462. Round that to $2.46 and that’s how much one can costs

User Johannes Lumpe
by
6.2k points
5 votes
5 cans cost 12.31
Divide 12.31 by 5 to get how much 1 can cost
Answer is = $2.46
User Chris Riddell
by
5.5k points