Answer:
cost of 750 bags =$375
cost of 1 bag = 375/75=5
he want 0.15 more for each
so he had to sell each bag in 5 +0.15=5.15
Explanation:
$0.65
Jose bought 750 bags for $375.00
Each bag cost $375/750= $0.50
He intends to sells them for $0.15 more
He should charge : $0.5 +$0.15=$0.65
5.7m questions
7.4m answers