106k views
5 votes
Jose bought 750 bags of peanuts for $375.00. He tends to sell each bag for 0.15 more than he paid. how much he change for each bag



2 Answers

0 votes

Answer:

cost of 750 bags =$375

cost of 1 bag = 375/75=5

he want 0.15 more for each

so he had to sell each bag in 5 +0.15=5.15

Explanation:

User PenguinDan
by
5.5k points
7 votes

Answer:

$0.65

Explanation:

Jose bought 750 bags for $375.00

Each bag cost $375/750= $0.50

He intends to sells them for $0.15 more

He should charge : $0.5 +$0.15=$0.65

User Jimp
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.