menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
asked
Sep 3, 2021
9.9k
views
1
vote
Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Mathematics
high-school
CanardMoussant
asked
by
CanardMoussant
5.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
Answer:
They are $2 dollars a piece
JosieP
answered
Sep 5, 2021
by
JosieP
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Each pencil cost $2.
Explanation: She had $24 before buying the pencils and after she had $10. 24-10=14 so the total she spent on pencils was $14. She bought 7 pencils so you divide 14 by 7 (14/7=2) which equals 2. So each pencil cost $2.
Abha
answered
Sep 7, 2021
by
Abha
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.1m
answers
Other Questions
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
WILL UPVOTE EVERY ANSWER! MULTIPLE CHOICE! Solve for Y. 8-8y=2y+78 A)y=7 B)y=70 C)y=-7 D)y=-70
maggie has only dimes and quarters in her purse. she has 27 coins with a total value of 4.05. how many dimes does maggie have in her purse
Help me please!! asap!
Help me pls. I will give you 16 points Please
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org