9.8k views
1 vote
Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

2 Answers

6 votes

Answer:

They are $2 dollars a piece

User JosieP
by
4.9k points
4 votes
Each pencil cost $2.

Explanation: She had $24 before buying the pencils and after she had $10. 24-10=14 so the total she spent on pencils was $14. She bought 7 pencils so you divide 14 by 7 (14/7=2) which equals 2. So each pencil cost $2.
User Abha
by
5.3k points