13.1k views
0 votes
2-yard piece of ribbon costs $1.26. What is the price per foot?

User Mikijov
by
8.6k points

1 Answer

0 votes

1 yard = 3 feet

3ft * 2 yards = 6 feet

$1.26 / 6ft = $0.21 / ft

User Eric Czech
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories