210k views
4 votes
Amy buy 5 pounds potatoes for $2.50. How much does 1 pound of potatoes weight? (What is the unit rate?)

User FKaria
by
8.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

0.5 $/pound

Explanation:


  • 5 pounds ⇒
    2.50$$

to khow much dollars one 1 pound costs, we must divide the price of 5 pounds by 5


  • (2.50)/(5) = 0.5 $/ pound

2.5 is in dollars and 5 is in pounds so the rate unit is $/pound

User Kaese
by
8.0k points
6 votes

Answer:

$0.50

Explanation:

If there are 5 pounds of potatoes for $2.50, you must divide to find the unit rate.

$2.50 / 5 = $0.50

1 pound of potatoes costs $0.50

User Myrtle
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories