Answer:
0.5 $/pound
Explanation:
to khow much dollars one 1 pound costs, we must divide the price of 5 pounds by 5
2.5 is in dollars and 5 is in pounds so the rate unit is $/pound
$0.50
If there are 5 pounds of potatoes for $2.50, you must divide to find the unit rate.
$2.50 / 5 = $0.50
1 pound of potatoes costs $0.50
5.6m questions
7.3m answers