210k views
4 votes
Amy buy 5 pounds potatoes for $2.50. How much does 1 pound of potatoes weight? (What is the unit rate?)

User FKaria
by
5.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

0.5 $/pound

Explanation:


  • 5 pounds ⇒
    2.50$$

to khow much dollars one 1 pound costs, we must divide the price of 5 pounds by 5


  • (2.50)/(5) = 0.5 $/ pound

2.5 is in dollars and 5 is in pounds so the rate unit is $/pound

User Kaese
by
4.8k points
6 votes

Answer:

$0.50

Explanation:

If there are 5 pounds of potatoes for $2.50, you must divide to find the unit rate.

$2.50 / 5 = $0.50

1 pound of potatoes costs $0.50

User Myrtle
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.