144k views
2 votes
An 8-ounce bag of candy is on sale for $1.12. What is the cost of 1 ounce of this candy?

User Lucemia
by
8.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:

0.14

Explanation:

User Moheb
by
8.1k points
5 votes

Answer: $0.14 or 14 cents

Explanation:

If 8 ounce bag of candy cost $1.12 then to find out how much 1 ounce will cost will have to divide the money by 8.

1.12 / 8 = 0.14

So 1 ounce will 14 cents

User Terry Wei
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories