30.7k views
4 votes
A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.
What is the cost per pound?

User Joel Wembo
by
7.6k points

2 Answers

7 votes

Answer:

0.85

Explanation:

4.25÷5=0.85

User Scott Byers
by
8.1k points
9 votes

Answer:

$0.85 per pound

Explanation:

4.25/5 = 0.85

User LiefLayer
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories