30.7k views
4 votes
A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.
What is the cost per pound?

User Joel Wembo
by
5.5k points

2 Answers

7 votes

Answer:

0.85

Explanation:

4.25รท5=0.85

User Scott Byers
by
5.9k points
9 votes

Answer:

$0.85 per pound

Explanation:

4.25/5 = 0.85

User LiefLayer
by
6.0k points