Answer:
3150 L/min
Step-by-step explanation:
The volume of the room is the product of the height of the room and its area. It is given as:
Volume (V) = height (h) × Area (A)
V = h × A
Height = 2.7 m, Area = 200 m². Hence:
V = h × A = 2.7 × 200 = 540 m³
The flow capacity (
) is given by

ACH = air changes per hour = 0.35

But 1 m³ = 1000 L, 1 hr = 60 min