Answer:
a. Operating Profit will be;
= Sales - Costs
= (270 - 120 ) * 5,000 - 300,000
= $450,000
b. Sales price increases by 20% = 270 * ( 1 + 20%)
= $324
Sales price decreases by 10% = 270 * ( 1 - 10%)
= $243
Operating profit if price decreases;
= (243 - 120 ) * 5,000 - 300,000
= $315,000
Operating profit if price increases;
= ( 324 - 120) * 5,000 - 300,000
= $720,000
c. Variable cost increases by 20% = 120 * ( 1 + 20%)
= $144
Variable Cost decreases by 10% = 120 * ( 1 - 10%)
= $108
Operating profit if variable cost decreases;
= (270 - 108 ) * 5,000 - 300,000
= $510,000
Operating profit if variable cost increases;
= ( 270 - 144 ) * 5,000 - 300,000
= $330,000
d. Fixed costs lower by 10% = 300,000 8 ( 1 - 10%)
= $270,000
Variable costs increase higher by 10% = 120 * ( 1 + 10%)
= $132
= (270 - 132) * 5,000 - 270,000
= $420,000
Operating profit will be down by $30,000 as a result of a 10% increase in variable costs and a 10% decrease fixed costs.