82.6k views
4 votes
A worker's take-home pay is $574, after deductions totaling 30% of the gross pay have been subtracted. What is the gross pay?

User Nacht
by
6.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$940

Explanation:

Let gross pay = x

60% of x = x * 60/100

60% of x = x * 3/5

60% of x = 3x/5

Gross pay = Deduction + 376

x=3x/5 + 376

Multiply by 5 both sides of above equation

5x=3x + 1880

5x-3x=1880

2x=1880

Divide by 2 both sides of the above equation

2x/2=1880/2

x=940

Gross pay = 940$

User Aditya Bokade
by
6.8k points