59.5k views
5 votes
Bill paid $2.49 for 5 pounds of rice. What could be cost of 9 pounds

2 Answers

2 votes

Answer:


\boxed{\sf Cost \ of \ 9 \ pounds \ rice =\$ 4.482}

Given:

5 pounds rice cost $2.49

To Find:

Cost of 9 pounds rice

Explanation:

5 pounds rice cost $2.49

1 pound rice will cost $
\sf (2.49)/(5)

So,

9 pounds rice cost = 1 pound rice cost × 9

= $
\sf (2.49)/(5) * 9

= $0.498 × 9

= $4.482

User Ashish Choudhary
by
8.3k points
6 votes

First, divide.

2.49 / 5 = $0.498 per pound

Second, multiply.

0.498 * 9 ≈ $2.48

Best of Luck!

User Hchw
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories