59.5k views
5 votes
Bill paid $2.49 for 5 pounds of rice. What could be cost of 9 pounds

2 Answers

2 votes

Answer:


\boxed{\sf Cost \ of \ 9 \ pounds \ rice =\$ 4.482}

Given:

5 pounds rice cost $2.49

To Find:

Cost of 9 pounds rice

Explanation:

5 pounds rice cost $2.49

1 pound rice will cost $
\sf (2.49)/(5)

So,

9 pounds rice cost = 1 pound rice cost × 9

= $
\sf (2.49)/(5) * 9

= $0.498 × 9

= $4.482

User Ashish Choudhary
by
5.3k points
6 votes

First, divide.

2.49 / 5 = $0.498 per pound

Second, multiply.

0.498 * 9 ≈ $2.48

Best of Luck!

User Hchw
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.