Answer:
Given:
5 pounds rice cost $2.49
To Find:
Cost of 9 pounds rice
Explanation:
1 pound rice will cost $
So,
9 pounds rice cost = 1 pound rice cost × 9
= $
= $0.498 × 9
= $4.482
First, divide.
2.49 / 5 = $0.498 per pound
Second, multiply.
0.498 * 9 ≈ $2.48
Best of Luck!
5.7m questions
7.4m answers