37.0k views
3 votes
What is the mass of a liquid with a density of 0.768 g/mL and a volume of 237 mL?

User MWid
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

209.664 grams

Step-by-step explanation:

The density formula is:


d=(m)/(v)

Rearrange the formula for
m or mass. Multiply both sides of the equation by
v.


d*v=(m)/(v)*v


d*v=m

The mass can be found by multiplying the density and volume. The density of the liquid is 0.768 grams per milliliter and the volume is 273 milliliters.


d= 0.768 g/mL\\v=273 mL

Substitute the values into the formula.


m=d*v


m=0.768 g/mL * 273 mL

Multiply. When multiplying, the milliliters (mL) will cancel out.


m= 0.768 g *273


m=209.664 g

m= 209.664 grams

The mass of the liquid is 209.664 grams.

User Samuel Parkinson
by
7.8k points