146k views
5 votes
A 4-cup bottle of shampoo costs $18.36. What is the price per pint?​

User VooD
by
5.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$9.18

Explanation:

4 cups = 2 pints. 18.36/2 = 9.18

User Vadim Loboda
by
6.4k points