133k views
2 votes
A vendor sells fifteen sweatshirts for $15 each, thirty t-shirts for $10 each, and forty hats for $8 each. What is the average price of an item sold that day?

User Tvd
by
5.7k points

1 Answer

4 votes

I think the answer is 3$ because if you divide each item by the price you get 1 3 and 5 3 is more likely to be the middle so that would be your average price the unit rate of each of the items is dividing the price by the number of items to get the price of one item or your unit rate.

User Mike Hedman
by
5.8k points