Answer:
108 liters
Explanation:
Given that:
80 drops are there in 5 minutes.
Time to be considered is 4 weeks.
Let us find number drops in 4 weeks.
Number of drops in 5 minutes = 80
Number of drops in 1 minute =

Number of drops in 60 minutes =

Number of drops in 24 hours (60
24 minutes) =

Number of drops in 28 days (28
24 hours OR 60
24
28 minutes) =

28 = 645120
Now, we are given that 60 drops = 10 mL
1 drop =
mL
645120 drops =
= 107520 mL
We know that 1000 mL = 1 Liter
1 mL =
Liter
107520 mL =
So, the answer is 108 Liter.