122k views
2 votes
Owen bought 7 pounds of bananas for

$8.75. Olive bought 10 pounds of
grapes for $12. How much lower was
Olive's unit rate than Owen's unit rate?

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.05/lb

Explanation:

What Owen paid, per pound: ($8.75) / (7 lb) = $1.25/lb

What Olive paid, per pound: ($12) / (10 lb) = $1.20/lb

Olive's unit rate was $0.05/lb lower than Owen's.

User Chris Modzelewski
by
7.0k points