Answer:
$0.05/lb
Explanation:
What Owen paid, per pound: ($8.75) / (7 lb) = $1.25/lb
What Olive paid, per pound: ($12) / (10 lb) = $1.20/lb
Olive's unit rate was $0.05/lb lower than Owen's.
5.7m questions
7.4m answers