menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Unit price for each size and determine which is the better buy. 15 oz. party size Doritos $3.98 9.75 oz. Doritos $2.98
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Unit price for each size and determine which is the better buy. 15 oz. party size Doritos $3.98 9.75 oz. Doritos $2.98
asked
Oct 21, 2021
64.9k
views
4
votes
Unit price for each size and determine which is the better buy. 15 oz. party size Doritos $3.98 9.75 oz. Doritos $2.98
Mathematics
college
Roman Minenok
asked
by
Roman Minenok
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
15oz
15oz is 0.27 per oz while 9.75oz bag is 0.31
Highstead
answered
Oct 26, 2021
by
Highstead
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 22, 2024
193k
views
Which is the better buy? 7. A 12.5 oz bag of Doritos for $3.79 or a 3 oz bag for $1.00. 12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00. Use each unit rate to find the total. Caleb drives for 3
Unacorn
asked
Oct 22, 2024
by
Unacorn
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
193k
views
asked
Oct 18, 2024
182k
views
Which is better? A 12.5 oz bag of doritos for 3.79 or a bag oz bag for 1.00
Nichola
asked
Oct 18, 2024
by
Nichola
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
182k
views
asked
Oct 11, 2018
60.4k
views
A 12.5 oz bag of Doritos for $3.79 or 3oz bag for $1.00? How do you work this out?
Jamesqiu
asked
Oct 11, 2018
by
Jamesqiu
8.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
60.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org