64.9k views
4 votes
Unit price for each size and determine which is the better buy. 15 oz. party size Doritos $3.98 9.75 oz. Doritos $2.98

1 Answer

3 votes

Answer:

15oz

15oz is 0.27 per oz while 9.75oz bag is 0.31

User Highstead
by
5.0k points