182k views
2 votes
Henry bought pound of roasted almonds for $5. He wants to know the price per pound. What is the price per pound?



User Sarp Kaya
by
5.3k points

2 Answers

5 votes

Final answer:

The price per pound of roasted almonds is $5.

Step-by-step explanation:

To find the price per pound, divide the total cost by the number of pounds. In this case, Henry bought 1 pound of roasted almonds for $5, so the price per pound is $5 / 1 pound = $5 per pound.

User Wizzardzz
by
6.3k points
3 votes

Answer:

6

Step-by-step explanation:

i did it on IReady

User Alexl
by
6.4k points