Answer:
$3.74 per pound
Step-by-step explanation:
the total mix will weigh 4 + 3 + 5 = 12 pounds (assuming there is no loss in the mixing process)
total cost of ingredients:
raisins = 4 x $4.56 = $18.24
peanuts = 3 x $4.43 = $13.29
chocolate chips = 5 x $2.68 = $13.40
total materials cost = $44.93
materials cost per pound = $44.93 / 12 pounds = $3.7442 = $3.74