60.1k views
5 votes
4 pounds raisins $4.56 per pound, 3 pounds peanuts $4.43 per pound, 5 pounds chocolate chips for $2.68 pound. Determine the cost per pound trail mix.

User Ronada
by
6.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$3.74 per pound

Step-by-step explanation:

the total mix will weigh 4 + 3 + 5 = 12 pounds (assuming there is no loss in the mixing process)

total cost of ingredients:

raisins = 4 x $4.56 = $18.24

peanuts = 3 x $4.43 = $13.29

chocolate chips = 5 x $2.68 = $13.40

total materials cost = $44.93

materials cost per pound = $44.93 / 12 pounds = $3.7442 = $3.74

User David Makogon
by
5.6k points