Answer:
Density = 0.46 g/mL
Step-by-step explanation:
Density of a substance can be found by using the formula

From the question
mass = 5.52 g
volume = 12 mL
Substitute the values into the above formula and solve for the Density
That's

We have the final answer as
Density = 0.46 g/mL
Hope this helps you