menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Calculate the pressure if a force of 2n is applied on an area of 2mm²
asked
May 20, 2021
101k
views
2
votes
Calculate the pressure if a force of 2n is applied on an area of 2mm²
Physics
high-school
Sreenath Nannat
asked
by
Sreenath Nannat
6.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Force=2N
Area=2mm^2=0.000002m^2
Milan Maharjan
answered
May 21, 2021
by
Milan Maharjan
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
P=1 MPa
Step-by-step explanation:
P=F/A
P=2N/2mm^2
P=1N/mm^2
P=1 MPa
Dominic Goulet
answered
May 25, 2021
by
Dominic Goulet
6.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.6m
answers
Other Questions
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction between its particles? Explain your answer
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org