93.0k views
5 votes
The school ski club went on a ski trip. The ski changed the group $1120 for 32 lift tickets. How much was each ticket?​

User Stan
by
5.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$35 per ticket

Explanation:

1120 divided by 32 is 35, I used a calculator. If you divide the cost by the quantity you will get the cost for one quantity

User Kong Hantrakool
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.