Answer:
$5.31 per pound.
Explanation:
$21.25 for so
%21.25/4= $5.31
The answer is $5.31 per pound.
$5.31/lb
Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.
5.6m questions
7.3m answers